Witamy na stronie

Centrum Informacji Turystycznych
Orlické Záhoří

Budowa stałej instytucji muzealnej i ekspozycji to zasługa i zwieńczenie działalności Narodowego Zasobu Historycznego. Stowarzyszenie kulturalno-społeczne wsi Deštné w Górach Orlickich założone i prowadzone przez doc. PhDr. Václav Šplíchal od 1975 r. Stowarzyszenie zrzeszające miłośników Gór Orlickich od początku swojego istnienia zajmuje się głównie badaniami i edukacją w zakresie historii i etnografii Gór Orlickich, a także ich przyrody i geologii.

Efekty pracy zasobu prezentowane były na krótkoterminowych wystawach tematycznych oraz w postaci tzw. Trybun etnograficznych. Ponadto zasób etnograficzny zajmował się również fotografią amatorską, organizując konkurs i pokaz amatorskich slajdów DIAF. W 1990 r. Odbył się pierwszy rok powtarzanego co roku do dziś sympozjum szklarskiego Wytapianie szkła z drewnem, wówczas jeszcze pod opieką Zakładu Krajoznawstwa. Drugi i kolejne lata sympozjum były i są już organizowane przez Muzeum Deštná.

Pierwsza stała ekspozycja została otwarta dla zwiedzających w części wsi Jedlová 1 stycznia 1991 r. I przedstawiała różne rzemiosła miejscowych osadników. Nie zabrakło również wystawy przygotowanych zwierząt oraz wystawy poświęconej sportom zimowym. Budynek pierwszego muzeum został jednak zwrócony pierwotnym właścicielom w 1993 r., A muzeum musiało zostać przeniesione do budynku dawnego przedszkola w centrum Deštné naprzeciwko kościoła św. Marii Magdaleny, w której mieszka do dziś.

Ekspozycje zostały tu przeniesione i skupiają się na przedstawieniu życia mieszkańców gór od połowy XIX wieku. Założycielem muzeum jest wieś Deštné w Górach Orlickich.

 

Villa Nova

Skansen Villa Nova znajduje się w malowniczym regionie Gór Orlickich na drodze między Rychnovem nad Kněžnou a Deštným w Górach Orlickich. Jego budowę rozpoczęto w 1992 roku. Skansen Villa Nova stara się przybliżyć średniowieczną osadę osadniczą do XIII-XIV wieku. stulecie. W tym celu na powierzchni około 6 ha prowadzone są przebudowy budynków z wymienionego okresu. Budynki są budowane zgodnie z zasadami archeologii eksperymentalnej. Oznacza to, że wszystkie prace wykonujemy przy użyciu replik narzędzi z epoki i historycznych technologii. Za pomocą tej zasady weryfikuje się np. Tylko teoretycznie sprawdzone procedury technologiczne, określa się również ich czasochłonność czy trwałość i trwałość powstałej rekonstrukcji. Weryfikacją poprawności zastosowanej przez nas procedury pracy jest wówczas tzw. Archeologizacja budynku i porównanie go z oryginalnym modelem.

http://www.villanova.cz/pro-navstevniky  Muzeum Deštné

Villa Nova Uhřínov
Centrum Archeologii Doświadczalnej i Historii Regionalnej
Liberk - Uhrinov 15,
516 01 Rychnov nad Kněžnou

Tel: 496663139
Telefon komórkowy: 734/421 636
ID firmy: 60884037