Witamy na stronie

Centrum Informacji Turystycznych
Orlické Záhoří

Orlické Záhoří se nachází v údolí Divoké Orlice na česko-polské hranici, mezi hřebeny hor Orlických a hor Bystřických v nadmořské výšce 680 – 745 m n. m.

Název obce Orlické Záhoří je používán od roku 1951, sloučeny dříve samostatné obce Trčkov, Bedřichovka, Zelenka, Jadrná, Černá Voda a Kunštát. Vznik obce Kunštátu se klade do let 1590-1600 a je spojen s působením dřevařů a sklářů. První písemná  zmínka o obci Kunštát je z roku 1623 a je spojena s popisem majetku Karla z Vlkanova.

V obci je silniční hraniční přechod do Polska pro pěší, cyklisty,  osobní vozidla a autobusy. Polské příhraničí nabízí mnoho možností pro turisty. Poloha obce umožňuje dobré podmínky pro turistiku, jízdu na kole, v zimním období můžete využívat vleky a běžecké trasy. Sezónně zde funguje systém tzv. cyklobusů a skibusů, které Vám umožní  se bez problémů dostat na hřeben Orlických hor. Orlické Záhoří je jako stvořené pro rodinnou rekreaci, kde v klidném prostředí můžete strávit svou dovolenou a zároveň procestovat řadu krásných míst Orlických hor. V okolí obce se nachází několik sjezdovek, upravované běžecké tratě, možnost ubytování a stravování. Pro milovníky koní je zde možnost agroturistiky.

V obci žije 206 trvale žijících obyvatel.

Obec je zřizovatelem místní ZŠ a MŠ.

V obci působí tato sdružení:

Sbor dobrovolných hasičů - SDH Orlické Záhoří, Jezdecký klub Orlické Záhoří stáje Ekolife a spolek Za horami Orlické Záhoří.

Obec Orlické Záhoří je členem DSO Region Orlické  hory a Mikroregionu Rychnovsko, Destinační společnosti Orlické hory a Podorlicko.

Patronem obce pro Kačenčinu pohádkovou říši jsou „Pašeráci Orlické Záhoří“.

Od roku 2007 má obec ve vlastnictví kostel sv. Jana Křtitele.